Co chroni pracodawcę i pracowników przed karami (i nie tylko) w zakresie ZFŚS?

No właśnie, co chroni pracodawcę przed karami (i nie tylko) w zakresie ZFŚS? A co uchroni pracownika?
ODPOWIEDNI Regulamin ZFŚS.
A co to jest ODPOWIEDNI Regulamin ZFŚS?
To taki regulamin, który jest:
- zgodny z prawem,
- ma dostosowane rodzaje pomocy i świadczeń do potrzeb załogi,
- pomoc jest faktyczna, a nie pozorna,
- nie krzywdzi załogi nieprawidłowym badaniem sytuacji socjalnej,
- zawiera wszystkie obowiązkowe zapisy narzucone przepisami prawa (w tym nowe obowiązkowe zapisy),
- jest tak skonstruowany, że postępowanie pracodawcy i innych osób działających w zakresie ZFŚS zawsze będzie zgodne z prawem i żaden organ kontroli nie będzie mógł nic zarzucić,
- jest napisany zrozumiałym językiem,
- zawiera proste i czyste zasady przyznawania świadczeń. Każdy wie na co może liczyć i w jakiej sytuacji. Nie ma niedomówień.
- zawiera inne elementy, które sprawiają, że ZFŚS spełnia swoją rolę i pomaga w trudnych sytuacjach.
Prowadzenie spraw ZFŚS wymaga wiedzy z różnych dziedzin oraz doświadczenia. Zmieniające się przepisy prawne wprowadzają coraz większe wątpliwości w wielu kwestiach, a za niewykonanie przepisów, lub nienależyte ich wykonanie, grożą kary. Na szczęście można uniknąć kar, pod warunkiem postępowania zgodnie z obowiązującym prawem. Jak to zrobić? Ano przede wszystkim trzeba poznać czym jest ZFŚS oraz jakie zasady nim rządzą.
Jeśli chcesz gotowe i sprawdzone rozwiązania, w tym wzory dokumentów, skorzystaj z aktualnego certyfikowanego szkolenia.
Na szkoleniu dowiesz się między innymi:
- jak prawidłowo badać sytuację socjalną, w świetle zmiany przepisów,
- jakie ewentualne błędy zawiera Twój regulamin, czy jest prawidłowy,
- jakich dokumentów można żądać od pracownika, a jakich nie wolno,
- jakie nowe obowiązki ciążą na pracodawcy od 2019r. (nie wszyscy je wykonują, a niedopełnienie ich podlega karze grzywny),
- czy świadczenia z ZFŚS przyznajesz we właściwy sposób, zgodny z przepisami,
- czy narażasz się na różnego rodzaju kary finansowe.
Otrzymasz kompletne, bogate materiały szkoleniowe oraz wzory (w formacie pdf i word) następujących dokumentów:
- regulaminu,
- wniosków,
- oświadczenia o sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.
Ważne:
Niniejszy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Zabrania się jego kopiowania i cytowania bez podania źródła i autora.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.

Joanna Krystyna Robak
Ekonomista. Ekspert z zakresu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Od 1997r. do 2013r. pracownik urzędu gminy oraz główny księgowy jednostek budżetowych. W latach 2013 – 2015 pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wydziale Realizacji Dochodów. Równolegle z pracą w ww. jednostkach od 2010r. do 2017r. manager i dyrektor nowosądeckiej filii znanej ogólnopolskiej sieci szkół. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie, Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Od 2009r. uznany i ceniony przez uczestników szkoleń trener z zakresu prawa pracy, kadr i płac, a w szczególności ZFŚS. Posiada ponad 28-letnie doświadczenie w pracy z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, zwłaszcza w jednostkach budżetowych, w tym w szkołach. Certyfikowany trener i egzaminator wg Standardów Jakości VCC z zakresu kadr i płac.
Autor wielu publikacji oraz kilkunastu książek na temat ZFŚS. Autor Akademii ZFŚS oraz ZFSSlettera, największe
Praktyk.
Dzięki opiniom klientów:
Uhonorowana prestiżową nagrodą w XIX edycji konkursu Polish Businesswomen Awards w kategorii:
Lider w dziedzinie przekazywania wiedzy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Zdobywca 1 miejsca w Nowym Sączu w konkursie Orły Edukacji.
Niniejsza publikacja została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności oraz z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia praktycznego jej autora i jest aktualna w chwili jej publikacji. Podane w niej informacje, zaproponowane rozwiązania i wskazówki dotyczą sytuacji typowych. Wskazane propozycje mogą wymagać dodatkowych konsultacji, w celu dostosowania do wewnętrznej sytuacji w zakładzie pracy. Opublikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym autor oraz wydawca nie ponosi odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w niniejszej publikacji wskazówek, przykładów i informacji do indywidualnych, nietypowych przypadków. Informacje zawarte w niniejszej publikacji nie mają charakteru porady czy opinii prawnej. Wszelkie materiały zawarte w niniejszej publikacji mają charakter wyłącznie popularyzacyjno-informacyjny.
0 komentarzy