Opublikowane przez admin w dniu

Administacja-biura

Pytanie

Byłam uczestnikiem szkolenia w Tarnowie. Chciałam prosić o udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy pracownik zatrudniony na zastępstwo za nieobecnego (dłuższa nieobecność) pracownika może korzystać z pomocy materialnej w ramach ZFŚS? W regulaminie jest zapis, że z funduszu mogą korzystać osoby zatrudnione na czas określony i nieokreślony (oczywiście są jeszcze inni, ale przy zatrudnionych wymienione są tylko tacy). Tworząc regulamin nie uwzględniono takiej formy zatrudnienia, bo jej w naszej szkole wówczas nie było. Czy zatrudnienie na zastępstwo można traktować jako na czas określony?

Odpowiedź

Tak, pracownik zatrudniony na zastępstwo jest uprawniony do korzystania z pomocy w ramach ZFŚS od pierwszego dnia zatrudnienia. Ustawa gwarantuje taka możliwość wszystkim pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, a umowa na zastępstwo spełnia ten wymóg.

Warto pamiętać o tym, że pomoc do takiego pracownika musi trafić zanim zostanie zwolniony (czyli zanim osoba, którą zastępuje wróci do pracy), ponieważ z dniem rozwiązania stosunku pracy traci on prawo do korzystania z ZFŚS.

Odpowiedzi udzieliła: Joanna Krystyna Robak