ZFŚS – zostawić czy zlikwidować?

W połowie kwietnia 2020r. przeprowadziłam na mojej stronie na facebooku: www.facebook.com/ZFSSedukacja ankietę o ZFŚS

Zadałam dwa pytania:

1. Czy ZFŚS jest super, ponieważ pomaga w trudnych sytuacjach
  2. Czy jest do likwidacji, ponieważ powoduje tylko niezgodę wśród załogi.

W ankiecie udział wzięło 150 osób, z czego:

• 64 %, tj. 96 osób odpowiedziało, że ZFŚS jest super, a
  • 36 %, tj. 54 osoby odpowiedziały, że ZFŚS powinien zostać zlikwidowany

Szkoda, że tak mało osób wzięło udział w ankiecie. Następne ankiety skonstruuję tak, że będą całkowicie anonimowe, może to zachęci do większej aktywności 😊

Jakie jest moje zdanie na temat ZFŚS?

1. ZFŚS ma wspaniały cel: pomoc poprzez różnorodną działalność dostosowaną do potrzeb osób, które są uprawnione do korzystania ze środków ZFŚS. To zabezpieczenie w trudnej sytuacji socjalnej dla pracowników oraz emerytów i innych osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS.

I to jest bardzo, bardzo dobre, jednak są dwa „ale”:

2. Pracodawca nie ma pełnej swobody w wydatkowaniu środków ZFŚS. Fundusz obwarowany jest wieloma przepisami prawa, które należy bezwzględnie stosować, a za łamanie tych przepisów wyznaczone są kary finansowe i różnego rodzaju sankcje.

Problemem jest również niespójność przepisów prawa i częste jego zmiany, co sprawia, że osoby odpowiedzialne za fundusz świadczeń socjalnych nie zawsze wiedzą jak postąpić. W dodatku w niektórych zakładach pracy załoga chciałaby otrzymywać wsparcie z ZFŚS nie pokazując swojej sytuacji socjalnej, w tym dochodów i różnego rodzaju przysporzeń oraz nie przedkładać wymaganych dokumentów. Niektórzy chcieliby brać pieniądze, nie zważając, że osoba, która te pieniądze rozdaje, odpowiada za to, aby były one wydatkowane zgodnie z prawem oraz z przeznaczeniem i celem działalności socjalnej.

3. Niestety, niektórzy pracodawcy stosują specyficzny rodzaj rozdawnictwa z konta Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, które nie ma nic wspólnego z pomocą socjalną i środki Funduszu nie trafiają do osób, które są w najtrudniejszej sytuacji, lub mają akurat największa potrzebę otrzymania wsparcia z ZFŚS. Bywa, że pieniądze rozdysponowywane są bez badania faktycznej (prawdziwej) sytuacji socjalnej beneficjentów Funduszu, lub wydatkowane są wszystkim „po równo”, jako dodatkowe wynagrodzenie.

Często pracodawcy robią to nieświadomie, ponieważ nie mają wystarczającej wiedzy na temat Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Czasami niestety z pełną świadomością łamią przepisy oraz zasady etyki i sprawiedliwości.

Zatem moim zdaniem, w takich zakładach pracy, gdzie:

• ZFŚS traktowany jest jako dodatkowe wynagrodzenie, lub
  • z ZFŚS korzystają ciągle te same osoby, które są w dobrej sytuacji socjalnej, albo
  • pracodawca niewłaściwie i niesprawiedliwie bada sytuację życiową i materialną rodzin, czy też
  • finansowane są rzeczy, których nie wolno finansować z ZFŚS,

przez co pracodawca rozdaje pieniądze ZFŚS nie tym osobom, którym powinien. Lepiej byłoby fundusz świadczeń socjalnych zlikwidować i wypłacać świadczenie urlopowe dla pracowników.

Jednak nie wszyscy mogą zlikwidować ZFŚS, są zakłady pracy, które obowiązkowo muszą tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, niezależnie od liczby zatrudnionych osób.

Właśnie dla tych, którzy utworzyli fundusz świadczeń (obowiązkowo lub dobrowolnie) odkrywam tajemnice ZFŚS, aby:

• chronić ich przed różnymi sankcjami i karami finansowymi, które w ZFŚS mogą być bardzo dotkliwe oraz
  • pomóc właściwie gospodarować środkami Funduszu, aby spełniał swoją funkcję i istotę, dla której został powołany. Aby pracownik był zadowolony, a pracodawca bezpieczny.

ZFŚS, wbrew pozorom wymaga bardzo szerokiego zakresu wiedzy i doświadczenia, dlatego odkrywam go kawałek, po kawałku, aż stanie się przyjazny dla każdego 😊

Jeśli ten wpis wniósł dla ciebie wartość, polub i udostępnij go, aby i inni mogli z niego skorzystać 😊

Polub moją stronę na facebooku, a będziesz mieć okazję być na bieżąco z materiałem, który tam zamieszczam oraz uczestniczyć w moich transmisjach live, na żywo zadając pytania. Link do strony:

www.facebook.com/ZFSSedukacja

Skorzystaj z certyfikowanego szkolenia

„Jak prawidłowo gospodarować środkami Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w jednostkach budżetowych, (w tym oświatowych) w 2020r. – praktyczne warsztaty” i zyskaj pewność, że m.in.:

– przyznajesz świadczenia z ZFŚS zgodnie z prawem;
– regulamin ZFŚS w Twojej placówce jest prawidłowy;
– właściwie stosujesz RODO w ZFŚS.

Sprawdź szczegóły na:
„Jak prawidłowo gospodarować środkami Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w jednostkach budżetowych, (w tym oświatowych) w 2020r. – praktyczne warsztaty” >>

Ekonomista. Ekspert z zakresu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz kadr i płac. Od 1997r. do 2013r. pracownik urzędu gminy oraz główny księgowy jednostek budżetowych. W latach 2013 – 2015 pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wydziale Realizacji Dochodów. Równolegle z pracą w ww. jednostkach od 2010r. do 2017r. manager i dyrektor nowosądeckiej filii znanej ogólnopolskiej sieci szkół. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od 2009r. uznany i ceniony przez uczestników szkoleń trener z zakresu ekonomii, księgowości, kadr i płac, a głównie ZFŚS. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w pracy z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych w jednostkach budżetowych, w tym w szkołach. Certyfikowany trener i egzaminator wg Standardów Jakości VCC z zakresu kadr i płac. Ponadto Autor książki „Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a komisja socjalna i związki zawodowe. Czy można utworzyć komisję socjalną? Rozwiązania praktyczne z omówieniem” przede wszystkim Praktyk.