Gdy współmałżonek nie chce podać dochodów do celów ZFŚS?

Opublikowane przez Joanna w dniu

współmałżonek nie chce podać dochodów

Badanie dochodów, to bardzo obszerny temat, który przysparza pracodawcy wielu problemów. Trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ, jeśli badanie będzie przeprowadzone niezgodnie z przepisami, może to skutkować nieprzyjemnościami oraz wysokimi karami finansowymi.

W poniższym artykule znajdą Państwo wskazówki dotyczące pewnego przypadku.

Co w sytuacji, gdy mąż nie chce podać dochodów do celów ZFŚS?

Otrzymałam następujące pytanie:

Kilka nauczycielek ma mężów, którzy nie chcą podać swoich dochodów do celów dopłaty do wczasów z ZFŚS. Niektórzy z nich pracują za granicą, w większości na budowach, legalnie. Zarabiają bardzo dobrze, ale twierdzą, że dochody zagraniczne nie liczą się. Czy muszą je wykazywać? Jeśli tak, to co robić, skoro nie wykazują? Przyczynę niepodawania dochodów znamy od nauczycielek, które w oświadczeniu podają jedynie swój dochód (ten z naszej szkoły).

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS przyznawanie ulgowych usług i świadczeń (czyli na przykład dopłaty do wczasów) oraz wysokość dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Udostępnienie pracodawcy danych dotyczących sytuacji socjalnej następuje w formie oświadczenia (art. 8 ust 1a ustawy o ZFŚS).

A zatem pracodawca, chcąc dopłacić do wczasów, musi poznać sytuację życiową, rodzinną i materialną (zwykle nazywaną łącznie sytuacją socjalną) pracownika. Wśród tych elementów znajduje się również dochód krajowy lub zagraniczny współmałżonka.

Jeśli z dokumentów wynika, że mąż nauczycielki w badanym okresie osiągnął dochód, a nauczycielka tego dochodu nie wykazała w celu otrzymania dofinansowania do wczasów, to pracodawca powinien wstrzymać się z przyznaniem świadczenia i sprawę wyjaśnić. To nie jest tak, że bezwzględnie każdy musi dofinansowanie otrzymać. Aby otrzymać dofinansowanie, należy spełnić warunki ustawowe i regulaminowe.

Przypomnę, że regulamin ZFŚS musi być zgodny z ustawą o ZFŚS i innymi przepisami obowiązującego prawa. W praktyce zdarzają się u pracodawców błędy w regulaminie, które rażąco łamią ustawę o ZFŚS.

Promocja ZFŚS
[autopromocja]

Podsumowanie

Reasumując, jeśli pracownik chce otrzymać dofinansowanie do wczasów, to musi podać nie tylko swój dochód, ale też dochód męża i innych osób, na przykład członków rodziny, z którymi prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Nie ma znaczenia, czy jest to dochód krajowy, czy zagraniczny.
Dodam, że liczy się nie tylko dochód osiągany z tytułu zatrudnienia, ale również inne dochody. Mało tego, oprócz dochodów bierzemy pod uwagę też różne przysporzenia.

Konkretny sposób postępowania (na przykład czy pracownik, który nie wykazał dochodu współmałżonka zostaje wezwany do uzupełnienia oświadczenia) zależy od zapisów w regulaminie ZFŚS.

Temat badania dochodów i błędów z tym związanych jest obszerny.

Jeśli potrzebują państwo wsparcia w zakresie ZFŚS, zapraszam na moje szkolenia, których szczegóły znajdą Państwo pod adresem: https://www.kursy.aserto.edu.pl/.

To kolejna szansa na zdobycie dodatkowej wiedzy i wyeliminowanie ewentualnych błędów w tym zakresie.

Z otrzymanych od Państwa wiadomości wynika, że mają Państwo wiele problemów w różnych obszarach ZFŚS. Dlatego pod koniec tego webinaru przedstawię Państwu kompleksowe rozwiązanie wszystkich problemów.

Będzie to rozwiązanie bardzo atrakcyjne, ale ograniczone ilościowo i czasowo. Będzie można z niego skorzystać jedynie przez pierwszy tydzień po webinarze, dla określonej ilości osób.
Zwykle staram się Państwu zaproponować coś unikatowego, coś innego. Podobnie jest i teraz. Przygotowujemy dla Państwa wspaniałą niespodziankę. Mamy dużo pracy przy przygotowaniach, ale jestem przekonana, że spodoba się każdemu, kto pragnie rozwiązać swoje problemy z ZFŚS.

z pozdrowieniami,
Joanna Krystyna Robak

___________________________

Promocja ZFŚS
[autopromocja]

Ważne:

Niniejszy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Zabrania się jego kopiowania i cytowania bez podania źródła i autora.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.

 

Jeśli chcieliby Państwo być na bieżąco ze sprawami ZFŚS, zapraszam do zapisu do ZFSSlettera (specjalistycznego newslettera na temat ZFŚS): www.zfssedukacja.pl.

ZFŚS Joanna Krystyna Robak

Joanna Krystyna Robak

Ekonomista. Ekspert z zakresu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Od 1997r. do 2013r. pracownik urzędu gminy oraz główny księgowy jednostek budżetowych. W latach 2013 – 2015 pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wydziale Realizacji Dochodów. Równolegle z pracą w ww. jednostkach od 2010r. do 2017r. manager i dyrektor nowosądeckiej filii znanej ogólnopolskiej sieci szkół. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie, Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. 

Od 2009r. uznany i ceniony przez uczestników szkoleń trener z zakresu prawa pracy, kadr i płac, a w szczególności ZFŚS. Posiada ponad 28-letnie doświadczenie w pracy z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, zwłaszcza w jednostkach budżetowych, w tym w szkołach. Certyfikowany trener i egzaminator wg Standardów Jakości VCC z zakresu kadr i płac. 

Autor wielu publikacji oraz kilkunastu książek na temat ZFŚS. Autor Akademii ZFŚS oraz ZFSSletteranajwiększego w Polsce, eksperckiego newslettera  dedykowanego w całości sprawom ZFŚS dostępnego na www.zfssletter.pl.

Praktyk.

Dzięki opiniom klientów:

Uhonorowana prestiżową nagrodą w XIX edycji konkursu Polish Businesswomen Awards w kategorii:

Lider w dziedzinie przekazywania wiedzy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Zdobywca 1 miejsca w Nowym Sączu w konkursie Orły Edukacji.

blankblankblankblank blank

Niniejsza publikacja została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności oraz z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia praktycznego jej autora i jest aktualna w chwili jej publikacji. Podane w niej informacje, zaproponowane rozwiązania i wskazówki dotyczą sytuacji typowych. Wskazane propozycje mogą wymagać dodatkowych konsultacji, w celu dostosowania do wewnętrznej sytuacji w zakładzie pracy. Opublikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym autor oraz wydawca nie ponosi odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w niniejszej publikacji wskazówek, przykładów i informacji do indywidualnych, nietypowych przypadków. Informacje zawarte w niniejszej publikacji nie mają charakteru porady czy opinii prawnej. Wszelkie materiały zawarte w niniejszej publikacji mają charakter wyłącznie popularyzacyjno-informacyjny.

Kategorie: ZFŚS

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *