Jak ukarać pracownika, który nie pojedzie na wycieczkę z ZFŚS?

Opublikowane przez Joanna w dniu

W poniższym artykule znajdą Państwo informację o tym, czy można ukarać pracownika lub emeryta za to, że nie wziął udziału w wycieczce i pieniądze z ZFŚS przepadły bezpowrotnie – skorzystał z nich tylko organizator wycieczki lub zwiększyły przychód w kasie kina, zamiast pomóc osobom uprawnionym w danym zakładzie pracy.

Jak ukarać pracownika, który nie pojedzie na wycieczkę z ZFŚS? 

Otrzymałam następujące pytanie:

Jak ukarać pracownika (lub emeryta), który nie pojedzie na wycieczkę z ZFŚS? Mamy taki problem, że gdy organizujemy wycieczki lub wyjścia do kina czy teatru, to jest grupa osób, które zapisują się na listę wszystkich wycieczek i wyjść, ale ostatecznie nie uczestniczą w niczym. Musimy ze środków ZFŚS zapłacić za te osoby, ponieważ były zgłoszone, a bilety wstępu czy rezerwacje nabywamy z wyprzedzeniem. Zatem pieniądze ZFŚS przepadają. Czy możemy taką osobę ukarać w ten sposób, że potrącimy jej równowartość wycieczki z najbliższej możliwej zapomogi na święta, z pożyczki mieszkaniowej lub z dopłaty do wczasów pod gruszą? Niestety pozostali pracownicy i emeryci tracą przez osoby, które zapisują się na wszystkie aktywności, a nie przychodzą. Taka sytuacja względem ogółu pracowników nie jest w porządku. Pieniądze, które przepadają bezpowrotnie, mógłby ktoś inny dostać, ktoś, kto by je faktycznie spożytkował.

Odpowiedź:

Nie można nikomu (ani pracownikowi, ani emerytowi) zmniejszyć zapomogi, ani dopłaty do wczasów za to, że nie wziął udziału w wyjściu do kina, teatru czy wycieczce, na którą się zapisał. Nie można też potrącić mu środków z przyznanej pożyczki mieszkaniowej.

Świetnie, że poruszyła Pani ten temat, ponieważ często to, co się dzieje w praktyce, jest „ukrywane” . Przez co pieniądze bezsensownie przepadają, a mogłyby być wykorzystywane na inne cele dla kogoś, kto faktycznie ich potrzebuje.

Formalności związane z dofinansowaniem do działalności kulturalno-oświatowej czy rekreacyjnej powinny być inne niż zapisywanie się jedynie na listę chętnych na wycieczkę, czy na wyjście do kina lub teatru.

Moim zdaniem dopuszczenie do takiej sytuacji to nie tylko niegospodarność, ale również działanie wbrew ustawie o ZFŚS. W szczególności proszę zwrócić uwagę na to w jednostkach budżetowych.

Mam nadzieję, że osoby odpowiedzialne za ZFŚS, które działają w podobny sposób, jak opisany w pytaniu, zastanowią się nad organizacją swojego ZFŚS i zmienią go na lepsze.
Można to zorganizować tak, że pieniądze nie zostaną zmarnowane.
Jest na to prosty sposób, który wypracowałam przez lata, pokazuję go Państwu na szkoleniach i cieszę się, że ci z Państwa, którzy z niego skorzystali, są zadowoleni.

Czy można mu potrącić z zapomogi lub pożyczki równowartość wycieczki, z której nie skorzystał? 

Podsumowując, nie można karać pracownika lub emeryta przez potrącenie równowartości ceny za wycieczkę, lub ceny biletu do teatru czy kina z zapomogi, dopłaty do wczasów czy pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS. Nawet w sytuacji, jeśli ta osoba nie wzięła udziału w wycieczce, a pieniądze przepadły. Natomiast należy tak gospodarować środkami ZFŚS, aby środki nie przepadały.

Można to w bardzo prosty sposób zorganizować obierając w Regulaminie ZFŚS stosowną drogę i procedurę wydatkowania środków ZFŚS.

z serdecznymi pozdrowieniami,
Joanna Krystyna Robak

___________________________

Jeśli chcieliby Państwo skorzystać z aktualnego szkolenia z regulaminu, to serdecznie zapraszam do zapoznania się z programem szkolenia tutaj:

Szkolenie z regulaminu dla jednostek budżetowych i szkół

Szkolenie z regulaminu dla sektora prywatnego i spółek

 

Szkolenie ZFŚS
[autopromocja]

Ważne:

Niniejszy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Zabrania się jego kopiowania i cytowania bez podania źródła i autora.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.

 

Jeśli chcieliby Państwo być na bieżąco ze sprawami ZFŚS, zapraszam do zapisu do ZFSSlettera (specjalistycznego newslettera na temat ZFŚS): www.zfssedukacja.pl.

ZFŚS Joanna Krystyna Robak

Joanna Krystyna Robak

Ekonomista. Ekspert z zakresu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Od 1997r. do 2013r. pracownik urzędu gminy oraz główny księgowy jednostek budżetowych. W latach 2013 – 2015 pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wydziale Realizacji Dochodów. Równolegle z pracą w ww. jednostkach od 2010r. do 2017r. manager i dyrektor nowosądeckiej filii znanej ogólnopolskiej sieci szkół. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Od 2009r. uznany i ceniony przez uczestników szkoleń trener z zakresu prawa pracy, kadr i płac, a w szczególności ZFŚS. Posiada ponad 27-letnie doświadczenie w pracy z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, zwłaszcza w jednostkach budżetowych, w tym w szkołach. Certyfikowany trener i egzaminator wg Standardów Jakości VCC z zakresu kadr i płac. 

Autor wielu publikacji oraz książek z zakresu ZFŚS. Autor Akademii ZFŚS oraz ZFSSletteranajwiększego w Polsce, specjalistycznego newslettera  dedykowanego w całości sprawom ZFŚS dostępnego na www.zfssedukacja.pl. 

Praktyk.

W 2023 roku uhonorowana prestiżową nagrodą w XIX edycji konkursu Polish Businesswomen Awards w kategorii:

Lider w dziedzinie przekazywania wiedzy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.

 

blankblankblank

Niniejsza publikacja została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności oraz z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia praktycznego jej autora i jest aktualna w chwili jej publikacji. Podane w niej informacje, zaproponowane rozwiązania i wskazówki dotyczą sytuacji typowych. Wskazane propozycje mogą wymagać dodatkowych konsultacji, w celu dostosowania do wewnętrznej sytuacji w zakładzie pracy. Opublikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym autor oraz wydawca nie ponosi odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w niniejszej publikacji wskazówek, przykładów i informacji do indywidualnych, nietypowych przypadków. Informacje zawarte w niniejszej publikacji nie mają charakteru porady czy opinii prawnej. Wszelkie materiały zawarte w niniejszej publikacji mają charakter wyłącznie popularyzacyjno-informacyjny.

Kategorie: ZFŚS

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *