fbpx

ZFŚS – jaka jest wysokość kwoty wolnej od podatku dla pracownika w 2022 roku?

Opublikowane przez Joanna Krystyna Robak w dniu

Otrzymałam następujące pytanie od subskrybenta ZFSSlettera:

Czy w 2022 roku kwota wolna od podatku dla pracowników jest nadal 2000 zł, czy wracamy do kwoty 1000 zł? W art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych widnieje 1000 zł. Jestem zdezorientowana, bo jedni mówią, że jest 1000 zł (i widzę w ustawie 1000 zł), a inni mówią, że nadal kwota wolna to 2000 zł. Jak to jest i kto ma rację?”

Ebook

Odpowiedź:

W art. 21, ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) wymienione są zwolnienia od podatku. W pkt. 67 ww. artykułu (mówiącym o zwolnieniach dla pracownika w związku z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych) faktycznie widnieje kwota 1000 zł, ale to wcale nie znaczy, że obecnie jest to 1000 zł, ponieważ w 2022 roku kwota wolna od podatku dla pracownika to 2000 zł. 

Wiem, że to może dziwnie dla niektórych zabrzmieć, ale niestety mamy takie realia prawne, że czasami to, co widzimy w jakimś dobrze znanym nam artykule, zostało zmienione, a zmiana znajduje się w innym artykule, w innym miejscu danej ustawy, albo nawet w innej ustawie lub w jakimś rozporządzeniu. Niestety.

Na szczęście ze zwolnieniem dla pracowników w zakresie ZFŚS jest nieco prościej (przynajmniej na razie). Przepis, który nas interesuje jest w tej samej ustawie, czyli w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa ta ciągle się zmienia i jest obszerna. Według stanu na dzień 30 grudnia 2021 liczy sobie 425 stron. Zwykle nie mamy czasu czytać ustaw w całości, ponieważ ilość produkowanych ostatnio przepisów jest zatrważająca, ale aby dowiedzieć się jaka jest wysokość zwolnienia na 2022 rok, trzeba zajrzeć do rozdziału 10, do przepisów epizodycznych, przejściowych i końcowych (taka jest nowa nazwa tego rozdziału od 2022 roku).  🙂

W rozdziale 10 znajduje się art. 52l, pkt 3, który mówi, że:

Limit zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 –
w okresie od 2020 r. do końca roku podatkowego następującego po roku, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19,
wynosi 2000 zł.

Zatem, aby się dowiedzieć jaki mamy limit zwolnienia, trzeba znać datę odwołania stanu epidemii. Jak na razie stan epidemii nie został odwołany, więc można stosować ulgę 2000 zł w 2022 roku, jak i w 2023 roku. Chyba, że przepisy znowu się zmienią, ponieważ brzmienie ww. przepisu już raz się zmieniło, dlatego trzeba być czujnym.

Na co warto uważać?

Przepisy ostatnio bardzo często się zmieniają. Dobrym przykładem na to jest np. zamieszanie w podatkach, które wynikło na początku stycznia 2022 roku. Stało się to po aferze z wypłatą wynagrodzeń m.in. dla nauczycieli. Jest to jedna z głośniejszych spraw dotycząca podatków (oprócz ulgi dla klasy średniej). Aby „ratować sytuację” wydano „na szybko” 7 stycznia 2022 roku rozporządzenie, które od 8 stycznia 2022 roku m.in. zmieniło zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy. Dodam, że wspomniane rozporządzenie budzi różne kontrowersje wśród doradców podatkowych. Nie podejmuję szerzej tego tematu, ponieważ nie dotyczy on bezpośrednio dzisiejszego artykułu. Jakkolwiek pokazuje to, że prawo może się zmienić z dnia na dzień, stąd apeluję o czujność.

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się do ZFSSlettera, (specjalistycznego newslettera w zakresie ZFŚS). Będę Cię informować o ważnych sprawach dotyczących ZFŚS.

Adres do zapisu: www.zfssedukacja.pl

Źródła:

  1. Ustawa z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jednolity z 2021 roku poz. 746)
  2. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2021 roku poz. 1128 z późn. zm.)

z pozdrowieniami,
Joanna Krystyna Robak

#zfśś #funduszscojalny #fundusz #socjalny #odpis #nauczyciele #aserto #joannarobak #joannakrystynarobak

Ważne:

Niniejszy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Zabrania się jego kopiowania i cytowania bez podania źródła i autora.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.


ZFŚS Joanna Krystyna Robak

Joanna Krystyna Robak

Ekonomista. Ekspert z zakresu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz kadr i płac. Od 1997r. do 2013r. pracownik urzędu gminy oraz główny księgowy jednostek budżetowych. W latach 2013 – 2015 pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wydziale Realizacji Dochodów. Równolegle z pracą w ww. jednostkach od 2010r. do 2017r. manager i dyrektor nowosądeckiej filii znanej ogólnopolskiej sieci szkół. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Od 2009r. uznany i ceniony przez uczestników szkoleń trener z zakresu ekonomii, prowadzenia firmy, księgowości, kadr i płac, a głównie z zakresu ZFŚS. Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w pracy z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych w jednostkach budżetowych, w tym w szkołach. Certyfikowany trener i egzaminator wg Standardów Jakości VCC z zakresu kadr i płac.

Autor wielu publikacji z zakresu ZFŚS oraz książki: Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a komisja socjalna i związki zawodowe. Czy można utworzyć komisję socjalną? Rozwiązania praktyczne z omówieniem” oraz książki „Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych Zasady przyznawania wybranych świadczeń i opodatkowanie”, jak również e-booka: „„5 groźnych błędów w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, które kosztują. Na przykładach z życia jednostek budżetowych, w tym placówek oświatowych„.

Autor kompleksowego Kursu z ZFŚS oraz ZFSSletterajedynego w Polsce, specjalistycznego newslettera dedykowanego w całości sprawom ZFŚS dostępnego na www.zfssedukacja.pl. 

Praktyk.


Niniejsza publikacja została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności oraz z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia praktycznego jej autora. Podane w niej informacje, zaproponowane rozwiązania i wskazówki dotyczą sytuacji typowych. Wskazane propozycje mogą wymagać dodatkowych konsultacji, w celu dostosowania do wewnętrznej sytuacji w zakładzie pracy. Opublikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym autor oraz wydawca nie ponosi odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w niniejszej publikacji wskazówek, przykładów i informacji do indywidualnych, nietypowych przypadków. Informacje zawarte w niniejszej publikacji nie mają charakteru porady czy opinii prawnej. Wszelkie materiały zawarte w niniejszej publikacji mają charakter wyłącznie popularyzacyjno-informacyjny.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.