Czy zapomoga z ZFŚS może być przyznana jednej osobie kilka razy w ciągu roku?

Opublikowane przez Joanna w dniu

„Czy zapomoga z ZFŚS może być przyznana jednej osobie kilka razy w ciągu roku? Co jeśli regulamin nic nie mówi na ten temat?”
🔵 Odpowiedź:
Art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS wskazuje, że zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie.
⭐ Zatem to pracodawca ustala w regulaminie ile razy w ciągu roku (lub jaką maksymalną kwotę) może otrzymać jedna osoba tytułem zapomogi z ZFŚS.
🔴 Co jeśli regulamin ZFŚS nie określa limitu ani kwotowego, ani ilościowego na jedną osobę lub rodzinę?
Wówczas decyzja należy do pracodawcy i organizacji związkowych, jeśli działają one na terenie zakładu pracy. Jeśli nie ma organizacji związkowych, wtedy decyzję podejmuje pracodawca sam, lub na przykład z komisją socjalną, jeśli ma tą komisję utworzoną w prawidłowy sposób, (nadal jest wiele błędów prawnych w odniesieniu do komisji socjalnej).
🔴 Co zrobić, aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy to jedna osoba ciągle otrzymuje pomoc z ZFŚŚ, a dla innych osób braknie środków?
Należy określić zasady i warunki korzystania ze świadczeń ZFŚS, zgodnie z zapisami art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS.
🔵 Temat zapomóg jest wbrew pozorom bardzo szeroki.
Występują:
✅ zapomogi zwykłe,
✅ zapomogi losowe,
✅ zapomogi w związku z długotrwałą chorobą lub śmiercią.
Często pracodawcom nasuwa się pytanie: „Kiedy chorobę można uznać za losową? Jak ocenić sytuację pracownika? Jakich dokumentów można żądać?”
⭐ Każdy rodzaj zapomogi (wypłaty) działa inaczej i wymaga innej dokumentacji oraz powinien być właściwie określony w regulaminie, wraz z zasadami wypłaty.
🔴 Jak to najlepiej zrobić? Przykładowe zapisy w regulaminie ZFŚS oraz szerokie omówienie tego tematu, wraz ze szczególnymi przypadkami, (które ostatnio zdarzają się coraz częściej), można znaleźć na moim szkoleniu z ZFŚS, na które serdecznie zapraszam. Szczegóły na stronie www.aserto.edu.pl/zfss
Szkolenie ZFŚS
[autopromocja]

Ważne:

Niniejszy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Zabrania się jego kopiowania i cytowania bez podania źródła i autora.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.

 

 

Jeśli chcieliby Państwo być na bieżąco ze sprawami ZFŚS, zapraszam do zapisu do ZFSSlettera (specjalistycznego newslettera na temat ZFŚS): www.zfssedukacja.pl.

 

Szkolenie ZFŚS
[autopromocja]

ZFŚS Joanna Krystyna Robak

Joanna Krystyna Robak

Ekonomista. Ekspert z zakresu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Od 1997r. do 2013r. pracownik urzędu gminy oraz główny księgowy jednostek budżetowych. W latach 2013 – 2015 pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wydziale Realizacji Dochodów. Równolegle z pracą w ww. jednostkach od 2010r. do 2017r. manager i dyrektor nowosądeckiej filii znanej ogólnopolskiej sieci szkół. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Od 2009r. uznany i ceniony przez uczestników szkoleń trener z zakresu prawa pracy, kadr i płac, a w szczególności ZFŚS. Posiada ponad 27-letnie doświadczenie w pracy z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, zwłaszcza w jednostkach budżetowych, w tym w szkołach. Certyfikowany trener i egzaminator wg Standardów Jakości VCC z zakresu kadr i płac. 

Autor wielu publikacji oraz książek z zakresu ZFŚS. Autor Akademii ZFŚS oraz ZFSSletteranajwiększego w Polsce, specjalistycznego newslettera  dedykowanego w całości sprawom ZFŚS dostępnego na www.zfssedukacja.pl. 

Praktyk.

W 2023 roku uhonorowana prestiżową nagrodą w XIX edycji konkursu Polish Businesswomen Awards w kategorii:

Lider w dziedzinie przekazywania wiedzy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.

 

blankblankblank

Niniejsza publikacja została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności oraz z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia praktycznego jej autora i jest aktualna w chwili jej publikacji. Podane w niej informacje, zaproponowane rozwiązania i wskazówki dotyczą sytuacji typowych. Wskazane propozycje mogą wymagać dodatkowych konsultacji, w celu dostosowania do wewnętrznej sytuacji w zakładzie pracy. Opublikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym autor oraz wydawca nie ponosi odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w niniejszej publikacji wskazówek, przykładów i informacji do indywidualnych, nietypowych przypadków. Informacje zawarte w niniejszej publikacji nie mają charakteru porady czy opinii prawnej. Wszelkie materiały zawarte w niniejszej publikacji mają charakter wyłącznie popularyzacyjno-informacyjny.

Kategorie: ZFŚS

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *