Skąd dodatkowe pieniądze na wypoczynek w 2024 roku?

Opublikowane przez Joanna w dniu

Wypoczynek wiąże się z wydatkami, mniejszymi lub większymi.
Skąd można pozyskać dodatkowe pieniądze na wypoczynek w 2024 roku?
Można je otrzymać od pracodawcy.
Jednak nie każdy wie, na co może liczyć i w jakiej sytuacji.

Skąd dodatkowe pieniądze na wypoczynek w 2024 roku?

Zdarza się, że pracodawca nie wie, że ma obowiązek wypłaty świadczenia urlopowego w sytuacji, gdy „zapomniał” zwolnić się z tego obowiązku. Tę sytuację mogą wykorzystać pracownicy, jeśli mają wiedzę.

Bardzo dobrym źródłem dofinansowania jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego pracodawca może dopłacać do wczasów lub nawet do indywidualnego wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie, czyli tzw. wczasów pod gruszą. Niestety, zdarza się u niektórych pracodawców, że kryteria przyznawania dofinansowania do „wczasów pod gruszą” są niezgodne z prawem, czego nie każdy pracodawca jest świadomy.

Niektóre rodzaje świadczeń mają ustaloną ustawowo kwotę, a inne ustala pracodawca. Są świadczenia, które zależą od wymiaru czasu pracy, ale są również takie, które absolutnie nie mogą być z nim kojarzone. Wiele zależy też od tego, czy dany pracownik korzysta z dodatkowej ulgi podatkowej, czy nie.

W dobrej sytuacji są nauczyciele, którzy mają prawo do świadczenia urlopowego wypłacanego na podstawie Karty Nauczyciela, jednak nie każdy nauczyciel ma do tego prawo. Są wyjątki.

I właśnie tym tematem zajmowałam się przez ostatni kwartał pisząc moją najnowszą książkę na temat:
„Wczasy pod gruszą i świadczenia urlopowe – prawo i praktyka. Wszystko, co warto wiedzieć przed wypłatą w 2024 roku, w tym odpowiedzi na pytania”,


Promocja ZFŚS
[autopromocja]

Książka - wczasy pod gruszą i świadczenia urlopowe
[autopromocja]

Książka jest odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania w zakresie trzech często mylonych ze sobą rodzajów świadczeń.

książce znajdują się odpowiedzi na setki pytań, które przysłali do mnie uczestnicy bezpłatnych webinariów oraz odbiorcy ZFSSlettera. Są tam obszerne wyjaśnienia, moje opinie, przykładowe wyliczenia świadczeń urlopowych, wzory obliczeń oraz wyroki sądowe.

W tej publikacji odpowiedziałam między innymi na pytanie kto i w jakich okolicznościach otrzymuje świadczenie urlopowe z ustawy o ZFŚS, kto z kolei otrzymuje świadczenie urlopowe z Karty Nauczyciela, a kto może otrzymać „wczasy pod gruszą” oraz jakie wysokości ww. świadczeń przewidziane są przepisami prawa w 2024 roku.

To JEDYNA TAKA książka na rynku.

Na prawie 200 stronach przedstawiam:

  • wszelkie podstawy prawne,
  • sporo wyroków sądowych,
  • różne interpretacje,
  • wzory wyliczeń świadczeń urlopowych i przykłady liczbowe,
  • oraz sprawy praktyczne, ujawniając (oczywiście anonimowo), wiele historii z życia wziętych wskazujące na poważne błędy pracodawcy.

Ciekawostka dotycząca świadczenia urlopowego i „wczasów pod gruszą”

Ciekawostką dla niektórych osób może być to, że wypłata świadczenia urlopowego dla nauczycieli, wbrew temu, co sugeruje jego nazwa, nie jest związana z urlopem. Z kolei świadczenie urlopowe wypłacane na podstawie ustawy o ZFŚS zależy od 14 dni urlopu wypoczynkowego, ale przepis ten nie dotyczy tzw. wczasów pod gruszą. „Wczasy pod gruszą” to coś zupełnie innego niż świadczenie urlopowe, a zdarza się, że niektórzy właśnie tak je nazywają.

Takich ciekawostek w odniesieniu do ww. świadczeń jest więcej. Przedstawiam je w książce (e-booku), w której dodatkowo odpowiedziałam na setki pytań subskrybentów ZFSSlettera i uczestników bezpłatnego webinarium, które przeprowadziłam w czerwcu br. na temat błędów w zakresie świadczeń urlopowych i „wczasów pod gruszą”.

Warto też dać znać znajomym, którzy zajmują się tymi sprawami, aby i oni mogli skorzystać z promocyjnej ceny z okazji PREMIERY książki.

 

Z wakacyjnymi pozdrowieniami,

Joanna Krystyna Robak

___________________________

Promocja ZFŚS
[autopromocja]
Książka - wczasy pod gruszą i świadczenia urlopowe
[autopromocja]

Ważne:

Niniejszy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Zabrania się jego kopiowania i cytowania bez podania źródła i autora.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.

 

Jeśli chcieliby Państwo być na bieżąco ze sprawami ZFŚS, zapraszam do zapisu do ZFSSlettera (specjalistycznego newslettera na temat ZFŚS): www.zfssedukacja.pl.

ZFŚS Joanna Krystyna Robak

Joanna Krystyna Robak

Ekonomista. Ekspert z zakresu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Od 1997r. do 2013r. pracownik urzędu gminy oraz główny księgowy jednostek budżetowych. W latach 2013 – 2015 pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wydziale Realizacji Dochodów. Równolegle z pracą w ww. jednostkach od 2010r. do 2017r. manager i dyrektor nowosądeckiej filii znanej ogólnopolskiej sieci szkół. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie, Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. 

Od 2009r. uznany i ceniony przez uczestników szkoleń trener z zakresu prawa pracy, kadr i płac, a w szczególności ZFŚS. Posiada ponad 28-letnie doświadczenie w pracy z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, zwłaszcza w jednostkach budżetowych, w tym w szkołach. Certyfikowany trener i egzaminator wg Standardów Jakości VCC z zakresu kadr i płac. 

Autor wielu publikacji oraz kilkunastu książek na temat ZFŚS. Autor Akademii ZFŚS oraz ZFSSletteranajwiększego w Polsce, eksperckiego newslettera  dedykowanego w całości sprawom ZFŚS dostępnego na www.zfssletter.pl.

Praktyk.

Dzięki opiniom klientów:

Uhonorowana prestiżową nagrodą w XIX edycji konkursu Polish Businesswomen Awards w kategorii:

Lider w dziedzinie przekazywania wiedzy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Zdobywca 1 miejsca w Nowym Sączu w konkursie Orły Edukacji.

blankblankblankblank blank

Niniejsza publikacja została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności oraz z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia praktycznego jej autora i jest aktualna w chwili jej publikacji. Podane w niej informacje, zaproponowane rozwiązania i wskazówki dotyczą sytuacji typowych. Wskazane propozycje mogą wymagać dodatkowych konsultacji, w celu dostosowania do wewnętrznej sytuacji w zakładzie pracy. Opublikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym autor oraz wydawca nie ponosi odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w niniejszej publikacji wskazówek, przykładów i informacji do indywidualnych, nietypowych przypadków. Informacje zawarte w niniejszej publikacji nie mają charakteru porady czy opinii prawnej. Wszelkie materiały zawarte w niniejszej publikacji mają charakter wyłącznie popularyzacyjno-informacyjny.

Kategorie: ZFŚS

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *