Czy można z ZFŚS sfinansować kwiaty na Dzień Kobiet?

Opublikowane przez Joanna Krystyna Robak w dniu

Zbliża się Dzień Kobiet, więc wpływają do mnie liczne pytania o finansowanie kwiatów na Dzień Kobiet ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (dalej ZFŚS). Oto jedno z nich:

Czy można ze środków ZFŚS zakupić kwiaty dla pań na Dzień Kobiet? Aby nie było dyskryminacji, to chcemy wziąć pod uwagę zarówno panie zatrudnione, jak i emerytki? Co z dyskryminacją mężczyzn, którzy nie otrzymają kwiatów, a może czują się kobietami?

Odpowiedź:

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS oraz zasady przeznaczania środków ZFŚS na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie, ale zasady te muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt. 1 ustawy o ZFŚS [1], działalność socjalna, na którą pracodawca może przeznaczyć środki ZFŚS obejmuje usługi świadczone przez pracodawców na rzecz:

  • różnych form wypoczynku
  • działalności kulturalno-oświatowej
  • działalności sportowo-rekreacyjnej
  • opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,
  • udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej,
  • zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

 

Szkolenie ZFŚS
[autopromocja]

 

Zatem, po pierwsze:

Z ZFŚS nie można finansować kwiatów z okazji Dnia Kobiet, ponieważ nie mieści się to w katalogu działalności socjalnej.

 

Czy nie będzie dyskryminacji mężczyzn, jeśli tylko kobiety otrzymają kwiaty finansowane z ZFŚS?

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy to nie jest dyskryminacja mężczyzn, skoro tylko panie otrzymują kwiaty w Dzień Kobiet. Inni zastanawiają się, czy to nie dyskryminacja emerytek, skoro tylko zatrudnione panie otrzymują kwiaty.

Te dylematy są kompletnie niepotrzebne, ponieważ ustawa o ZFŚS [1] nie dopuszcza finansowania ze środków ZFŚS kwiatów na Dzień Kobiet. Zasady uruchomienia środków ZFŚS określa regulamin, ale zapisy regulaminu muszą być zgodne z ustawą o ZFŚS [1] i innymi przepisami prawa.

 

Przypominam, że:

Przypominam, że ustalając regulamin ZFŚS, pracodawca musi wziąć pod uwagę art. 8 ust. 1 – 1b ustawy o ZFŚS [1], a te artykuły również nie mają nic wspólnego z rozdawaniem kwiatów na Dzień Kobiet.

 

 

Po drugie, uwaga:

Niektórzy pracodawcy chcąc koniecznie obdarować swoje pracownice kwiatami, „podciągają” zakup kwiatów na Dzień Kobiet pod pomoc materialną.

Pomoc materialną przyznaje się zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS, czyli uzależniając ją od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej, po przedłożeniu stosownych dokumentów przez osobę starającą się o konkretne świadczenie.

Wymaganymi dokumentami jest co najmniej:

  • wniosek (osoby zainteresowanej otrzymaniem pomocy materialnej) oraz
  • oświadczenie o sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej,

    a przydzielona pomoc musi być ZRÓZNICOWANA w zależności od sytuacji wnioskodawcy.

 

Kwiaty na Dzień Kobiet nie służą poprawie sytuacji socjalnej pracownic. Wynikają z tradycji narodowej, zatem jeśli pracodawca chce obdarować panie kwiatami, może to zrobić, jeśli kwiaty zakupi z innych środków niż ZFŚS, na przykład z własnej kiszeni.

 

Jeśli ten artykuł Ci się podobał i wniósł dla Ciebie wartość polub go, lub udostępnij, aby i inni mogli czerpać z niego wiedzę.

 

Źródła:

  1. Ustawa z dnia 04 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 923 z późn. zmianami), zwana ustawą o ZFŚS.

Jeśli wpis Ci się podobał i wniósł dla Ciebie wartość, udostępnij go. Dzięki temu inni będą mogli z niego skorzystać.

 

 

 

Ważne:

Niniejszy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Zabrania się jego kopiowania i cytowania bez podania źródła i autora.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.

 

Szkolenie ZFŚS
[autopromocja]

ZFŚS Joanna Krystyna Robak

Joanna Krystyna Robak

Ekonomista. Ekspert z zakresu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Od 1997r. do 2013r. pracownik urzędu gminy oraz główny księgowy jednostek budżetowych. W latach 2013 – 2015 pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wydziale Realizacji Dochodów. Równolegle z pracą w ww. jednostkach od 2010r. do 2017r. manager i dyrektor nowosądeckiej filii znanej ogólnopolskiej sieci szkół. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Od 2009r. uznany i ceniony przez uczestników szkoleń trener z zakresu prawa pracy, kadr i płac, a w szczególności ZFŚS. Posiada ponad 27-letnie doświadczenie w pracy z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, zwłaszcza w jednostkach budżetowych, w tym w szkołach. Certyfikowany trener i egzaminator wg Standardów Jakości VCC z zakresu kadr i płac. 

Autor wielu publikacji oraz książek z zakresu ZFŚS. Autor Akademii ZFŚS oraz ZFSSletteranajwiększego w Polsce, specjalistycznego newslettera  dedykowanego w całości sprawom ZFŚS dostępnego na www.zfssedukacja.pl. 

Praktyk.

W 2023 roku uhonorowana prestiżową nagrodą w XIX edycji konkursu Polish Businesswomen Awards w kategorii:

Lider w dziedzinie przekazywania wiedzy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.

 

blankblankblank

Niniejsza publikacja została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności oraz z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia praktycznego jej autora i jest aktualna w chwili jej publikacji. Podane w niej informacje, zaproponowane rozwiązania i wskazówki dotyczą sytuacji typowych. Wskazane propozycje mogą wymagać dodatkowych konsultacji, w celu dostosowania do wewnętrznej sytuacji w zakładzie pracy. Opublikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym autor oraz wydawca nie ponosi odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w niniejszej publikacji wskazówek, przykładów i informacji do indywidualnych, nietypowych przypadków. Informacje zawarte w niniejszej publikacji nie mają charakteru porady czy opinii prawnej. Wszelkie materiały zawarte w niniejszej publikacji mają charakter wyłącznie popularyzacyjno-informacyjny.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *