Jak zróżnicować paczki dla dzieci z okazji Mikołajek?
Zbliża się czas, gdy pracodawcy uruchamiają pomoc ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) w formie paczek dla dzieci, rozdawanych tradycyjnie w okolicach 6 grudnia (św. Mikołaja).
Stąd zaczynają pojawiać się pytania. Jak zróżnicować paczki dla dzieci z okazji Mikołajek?
Czy paczki mogą być przyznawane w jednakowej wysokości dla wszystkich?
Ustawa o ZFŚS wymaga, aby świadczenia były zróżnicowane w zależności od sytuacji socjalnej osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS. Mimo to, w praktyce często zdarza się, że paczki mają taką samą wartość dla każdego dziecka. Natomiast pracodawcy tłumaczą to chęcią uniknięcia sytuacji, w której dzieci otrzymują zróżnicowane paczki, aby żadnemu nie było przykro.
Czy istnieje sposób, aby pogodzić wymogi ustawy o ZFŚS z chęcią zapewnienia wszystkim dzieciom takich samych paczek podczas uroczystości ich wręczania przez Mikołaja?
Oczywiście, że tak!
Ze środków Funduszu można wiele zrobić, ale trzeba wiedzieć jak.
Jak zróżnicować paczki dla dzieci z okazji Mikołajek??
Otrzymuję setki pytań na ten temat. Cytuję jedno z nich:
Zbliża się okres Mikołajek. Zwykle co roku organizujemy dla dzieci spotkanie z Mikołajem, podczas którego Mikołaj rozdaje paczki dla każdego zaproszonego dziecka. Wiemy już, że paczki muszą być o różnej wartości w zależności od sytuacji socjalnej danej rodziny, ale jak to zrobić, aby dzieciom nie było przykro, gdy jedno dostanie „lepszą” paczkę, a inne „gorszą”? Dzieci nie rozumieją zasady finansowania ze środków ZFŚS. Czy jest jakiś sposób na to?
Odpowiedź:
Natomiast odpowiadając na pytanie:
Tak, jest na to sposób, na przykład dzieci otrzymują jednakowe paczki, a rodzice dopłacają różnicę w ich wartości.
Dzięki temu paczki finalnie są zróżnicowane pod względem finansowym, zgodnie z wymogami ustawy o ZFŚS, ale wszystkie dzieci cieszą się z takich samych paczek podczas imprezy z Mikołajem.
Dopłata może być zrealizowana na różne sposoby. Na przykład:
- przelew na konto bankowe ZFŚS – rodzic wpłaca odpowiednią kwotę bezpośrednio na konto Funduszu.
- wpłata w kasie pracodawcy – jeśli pracodawca prowadzi kasę (zgodnie z odrębnymi przepisami), rodzic dokonuje wpłaty gotówkowej w miejscu pracy.
- potrącenie z listy płac – za wyraźną zgodą pracownika, konkretna kwota może zostać potrącona z wynagrodzenia. Ważne jest, aby pracownik wyraził na to pisemną (zgodną z przepisami prawa) zgodę.
Takie rozwiązanie pozwala pracodawcy różnicować wartość paczek w zależności od sytuacji socjalnej. Jednocześnie można uniknąć sytuacji, w której dzieci otrzymują od Mikołaja różne paczki podczas wspólnej imprezy. Warto brać pod uwagę, że dzieci nie rozumieją skomplikowanych zasad prawnych – dla nich liczy się radość z otrzymanej paczki i magia św. Mikołaja.
UWAGA:
Paczki przyznawane są na wniosek. Warto wziąć pod uwagę, że nie każdy obchodzi św. Mikołaja. Dla niektórych osób złożenie wniosku i otrzymanie paczki „od św. Mikołaja” nie jest możliwe ze względu na przekonania religijne. ZFŚS nie może być powiązany z przekonaniami religijnymi, aby nie doszło do dyskryminacji religijnej, albo do poznania nadmiarowych danych osobowych. To jest istotne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy jest napływ osób z różnych krajów, a osoby te podejmują pracę u różnych pracodawców.
Od wielu lat zwracam na ten fakt uwagę podczas prowadzonych przeze mnie szkoleń.
Zachęcam do rozważenia uniwersalnych zapisów w regulaminie ZFŚS, które nie będą powiązane z okolicznościami religijnymi oraz możliwością przekazywania paczek socjalnych również w innych terminach, w zależności od preferencji rodziców dzieci.
Wiadomo, że większość załogi to osoby, których dzieci chętnie otrzymają paczkę od św. Mikołaja, sama też chętnie przyjęłabym od Mikołaja upominek, ale Fundusz rządzi się swoimi prawami, które warto brać pod uwagę.
W sektorze prywatnym istnieje dodatkowa możliwość finansowania paczek dla dzieci, inna niż finansowanie z ZFŚS.
Pracodawcy z sektora prywatnego mają możliwość finansowania paczek dla dzieci np. w ramach spotkania z Mikołajem ze środków obrotowych. Wówczas paczki mogą być o jednakowej wartości i nie stosuje się procedury wymaganej przy uruchomieniu środków z ZFŚS (tj. wniosek i oświadczenie o sytuacji socjalnej).
Decyzja, w jaki sposób będą finansowane paczki z okazji Mikołaja (czy z ZFŚS – zgodnie z regulaminem ZFŚS, czy ze środków obrotowych) należy do pracodawcy.
Przed podjęciem decyzji finansowania paczek dla dzieci ze środków obrotowych, warto upewnić się, czy w danym przypadku będzie można wliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów.
Z pozdrowieniami,
Joanna Krystyna Robak
___________________________
Ważne:
Niniejszy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Zabrania się jego kopiowania i cytowania bez podania źródła i autora.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.
Joanna Krystyna Robak
Ekonomista. Ekspert z zakresu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Od 1997r. do 2013r. pracownik urzędu gminy oraz główny księgowy jednostek budżetowych. W latach 2013 – 2015 pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wydziale Realizacji Dochodów. Równolegle z pracą w ww. jednostkach od 2010r. do 2017r. manager i dyrektor nowosądeckiej filii znanej ogólnopolskiej sieci szkół. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Od 2009r. uznany i ceniony przez uczestników szkoleń trener z zakresu prawa pracy, kadr i płac, a w szczególności ZFŚS. Posiada ponad 27-letnie doświadczenie w pracy z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, zwłaszcza w jednostkach budżetowych, w tym w szkołach. Certyfikowany trener i egzaminator wg Standardów Jakości VCC z zakresu kadr i płac.
Autor wielu publikacji oraz książek z zakresu ZFŚS. Autor Akademii ZFŚS oraz ZFSSlettera, największego w Polsce, specjalistycznego newslettera dedykowanego w całości sprawom ZFŚS dostępnego na www.zfssedukacja.pl.
Praktyk.
W 2023 roku uhonorowana prestiżową nagrodą w XIX edycji konkursu Polish Businesswomen Awards w kategorii:
Lider w dziedzinie przekazywania wiedzy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Niniejsza publikacja została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności oraz z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia praktycznego jej autora i jest aktualna w chwili jej publikacji. Podane w niej informacje, zaproponowane rozwiązania i wskazówki dotyczą sytuacji typowych. Wskazane propozycje mogą wymagać dodatkowych konsultacji, w celu dostosowania do wewnętrznej sytuacji w zakładzie pracy. Opublikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym autor oraz wydawca nie ponosi odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w niniejszej publikacji wskazówek, przykładów i informacji do indywidualnych, nietypowych przypadków. Informacje zawarte w niniejszej publikacji nie mają charakteru porady czy opinii prawnej. Wszelkie materiały zawarte w niniejszej publikacji mają charakter wyłącznie popularyzacyjno-informacyjny.
0 komentarzy