Finansowanie z ZFŚS pączków na Tłusty Czwartek?

Opublikowane przez Joanna w dniu

finansowanie z ZFŚS pączków na Tłusty Czwartek

Wpis posłuży osobom, które wydatkują środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i zastanawiają się, czy jest możliwe finansowanie z ZFSŚ pączków na Tłusty Czwartek. 

Finansowanie z ZFŚS pączków na Tłusty Czwartek?

Otrzymałam następujące pytanie:

Czy z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) można sfinansować pączki do poczęstunku na Tłusty Czwartek? Pączki byłyby ogólnodostępne w sekretariacie dla każdego, kto chciałby z nich skorzystać, aby nie było podatku.

Odpowiedź:

Pytań tego rodzaju wpłynęło do mnie ostatnio całe mnóstwo. Pracodawcy czasami skupiają się na unikaniu podatku, wymyślając coraz to dziwniejsze rzeczy, które bezprawnie finansują z ZFŚS. Tymczasem ich uwadze uchodzi to, że ZFŚS jest funduszem celowym i ustawodawca określił w ustawie o ZFŚS, na co można przeznaczyć środki tego funduszu.

Jeśli pracodawca nie stosuje się do przepisów prawa, wówczas może załapać się na przykład na karę grzywny ze strony PIP (art. 12a).

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy o ZFŚS środki Fundusz przeznacza się na:

  •  finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu,
  • dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych,
  • tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.
Szkolenie ZFŚS
[autopromocja]

Czym jest działalność socjalna?

Zdecydowana większość pracodawców prowadzi jedynie działalność socjalną. Z kolei w art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS mamy wyjaśnienie, czym jest działalność socjalna.

Działalność socjalna obejmuje usługi świadczone przez pracodawców na rzecz:

  • różnych form wypoczynku,
  • działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej,
  • opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,
  • udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej,
  • zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Pomoc rzeczowa przyznawana jest w oparciu o art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS, czyli jest uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do świadczeń, jest przyznawana na wniosek, po przedstawieniu oświadczenia o sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.

Podsumowując – Czy można finansować pączki na Tłusty Czwartek?

Gdzie tutaj pączki rozdawane masowo z okazji Tłustego Czwartku?

Ze środków ZFŚS nie możemy finansować pączków z okazji Tłustego Czwartku. Tym bardziej w taki sposób, aby pracodawca je zakupił i wystawił do częstowania się.

Dodam, że pracodawca ustala w regulaminie rodzaje świadczeń, ale regulamin musi być zgodny z przepisami prawa oraz uzgodniony ze związkami zawodowymi, a tam, gdzie nie ma związków zawodowych, regulamin uzgadnia się z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Jeśli pracodawca chce poczęstować pracowników pączkami, może sfinansować to z własnych środków, albo może zastanowić się, czy ma możliwość sfinansowania tego ze środków obrotowych.

Środki ZFŚS nie mogą być wydatkowane w sposób dowolny. Pracodawca jest ograniczony przepisami prawa w sposobie dysponowania tymi środkami.

Podobne wpisy dotyczące możliwości finansowania z ZFŚS czekoladek na Walentynkikwiatów z okazji Dnia Kobiet, znajdą Państwo w odpowiednich wpisach na blogu. 

Jeśli chcieliby Państwo zrobić porządek ze swoim ZFŚS, uniknąć błędów i kar za błędy,
serdecznie zapraszam do skorzystania z moich szkoleń, które są dostępne pod adresem:

Szczegóły i możliwość zapisu znajduje się TUTAJ

Szkolenie ZFŚS
[autopromocja]

Ważne:

Niniejszy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Zabrania się jego kopiowania i cytowania bez podania źródła i autora.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.

 

Jeśli chcieliby Państwo być na bieżąco ze sprawami ZFŚS, zapraszam do zapisu do ZFSSlettera (specjalistycznego newslettera na temat ZFŚS): www.zfssedukacja.pl.

ZFŚS Joanna Krystyna Robak

Joanna Krystyna Robak

Ekonomista. Ekspert z zakresu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Od 1997r. do 2013r. pracownik urzędu gminy oraz główny księgowy jednostek budżetowych. W latach 2013 – 2015 pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wydziale Realizacji Dochodów. Równolegle z pracą w ww. jednostkach od 2010r. do 2017r. manager i dyrektor nowosądeckiej filii znanej ogólnopolskiej sieci szkół. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Od 2009r. uznany i ceniony przez uczestników szkoleń trener z zakresu prawa pracy, kadr i płac, a w szczególności ZFŚS. Posiada ponad 27-letnie doświadczenie w pracy z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, zwłaszcza w jednostkach budżetowych, w tym w szkołach. Certyfikowany trener i egzaminator wg Standardów Jakości VCC z zakresu kadr i płac. 

Autor wielu publikacji oraz książek z zakresu ZFŚS. Autor Akademii ZFŚS oraz ZFSSletteranajwiększego w Polsce, specjalistycznego newslettera  dedykowanego w całości sprawom ZFŚS dostępnego na www.zfssedukacja.pl. 

Praktyk.

W 2023 roku uhonorowana prestiżową nagrodą w XIX edycji konkursu Polish Businesswomen Awards w kategorii:

Lider w dziedzinie przekazywania wiedzy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.

 

blankblankblank

Niniejsza publikacja została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności oraz z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia praktycznego jej autora i jest aktualna w chwili jej publikacji. Podane w niej informacje, zaproponowane rozwiązania i wskazówki dotyczą sytuacji typowych. Wskazane propozycje mogą wymagać dodatkowych konsultacji, w celu dostosowania do wewnętrznej sytuacji w zakładzie pracy. Opublikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym autor oraz wydawca nie ponosi odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w niniejszej publikacji wskazówek, przykładów i informacji do indywidualnych, nietypowych przypadków. Informacje zawarte w niniejszej publikacji nie mają charakteru porady czy opinii prawnej. Wszelkie materiały zawarte w niniejszej publikacji mają charakter wyłącznie popularyzacyjno-informacyjny.

Kategorie: ZFŚS

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *