Finansowanie z ZFŚS czekoladek na Walentynki?

Opublikowane przez Joanna w dniu

finansowanie z ZFŚS czekoladek na walentynki

Wpis posłuży osobom, które wydatkują środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i zastanawiają się, czy jest możliwe finansowanie z ZFSŚ czekoladek na Walentynki. 

Finansowanie z ZFŚS czekoladek na Walentynki?

Otrzymałam następujące pytanie:

Zakupiliśmy z ZFŚS czekoladki dla pracowników i klientów z okazji Walentynek. Czekoladki zostaną wyłożone do częstowania się w recepcji. Nie wiemy, jak opisać fakturę. Pod co to podciągnąć? Praktycznie do niczego nam to nie pasuje. Nawet byłam przeciwna zakupowi, ale dyrektor się uparł, żeby kupić, bo wyczytał w Internecie, że inni kupują i że to taki miły gest, a klienci będą nas miło pamiętać. Polecił opisać fakturę, że zakup na zasadzie powszechnej dostępności, ale nie wiem, jak to uzasadnić.

Odpowiedź:

Nic dziwnego, że zastanawiają się Państwo jak opisać fakturę i że do niczego ona nie pasuje.

To dlatego, że z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) nie można finansować czekoladek z okazji Walentynek, które wyłożą Państwo w recepcji, aby częstowali się nimi pracownicy i klienci.

Jak słyszę o tym, że pracodawca dokonuje zakupów z ZFŚS na „zasadzie powszechnej dostępności”, to zawsze pytam, czy zapoznał się z ustawą o ZFŚS i przyswoił jej treść oraz treść różnych (nie jednego, ale różnych) wyroków sądowych dotyczących rozdawania pieniędzy z ZFŚS.

Przypomnę podstawowe przepisy:

  1. Do korzystania z ZFŚS uprawnieni są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca w regulaminie ZFŚS nadał takie prawo, (art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS).

    Czy pracodawca nadał w regulaminie prawo do korzystania z ZFŚS swoim klientom? Wątpię. Byłoby to bardzo problematyczne z różnych względów, o których mówi ustawa o ZFŚS.

    Dodatkowo należy pamiętać, że osoby uprawnione do korzystania z ZFŚS nie mogą korzystać z Funduszu w dowolny sposób. Nadto, aby korzystać z ZFŚS, trzeba przedłożyć pracodawcy stosowne dokumenty (temat konkretnych dokumentów wraz z ich wzorami poruszam na szkoleniach, na które serdecznie zapraszam).

  2. Z ZFŚS nie można finansować czegokolwiek, ponieważ należy stosować się do przepisów ustawy o ZFŚS (art. 1 i art. 2 pkt 1).
Szkolenie ZFŚS
[autopromocja]

Co można finansować z ZFŚS?

ZFŚS wg ustawy przeznaczony jest na:

  • finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu,
  • dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych,
  • tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Najczęściej pracodawcy finansują jedynie działalność socjalną, która oznacza usługi świadczone przez pracodawców na rzecz:

  • różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej,
  • opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,
  • udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej,
  • a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Dodam też, że zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS, przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu UZALEŻNIA się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

Podsumowując

Gdzie w tym wszystkim czekoladki na Walentynki wystawione w recepcji dla pracowników i klientów?

Takie rzeczy pracodawca może finansować z własnych środków, a nie ze środków ZFŚS.

Dodam, że ZFŚS jest funduszem celowym. Pieniądze, które trafią na konto bankowe Funduszu, muszą być wydatkowane według specjalnych zasad, ponieważ są własnością Funduszu. Nie można ich wydawać na cele niewskazane w ustawie i regulaminie ZFŚS – a regulamin musi być zgodny z ustawą.

Podobne wpisy dotyczące możliwości finansowania z ZFŚS kwiatów z okazji Dnia Kobiet i pączków na Tłusty Czwartek, znajdą Państwo w odpowiednich wpisach na blogu. 

Jeśli chcieliby Państwo zrobić porządek ze swoim ZFŚS, uniknąć błędów i kar za błędy,
serdecznie zapraszam do skorzystania z moich szkoleń, które są dostępne pod adresem:

Szczegóły i możliwość zapisu znajduje się TUTAJ

Szkolenie ZFŚS
[autopromocja]

Ważne:

Niniejszy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Zabrania się jego kopiowania i cytowania bez podania źródła i autora.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.

 

Jeśli chcieliby Państwo być na bieżąco ze sprawami ZFŚS, zapraszam do zapisu do ZFSSlettera (specjalistycznego newslettera na temat ZFŚS): www.zfssedukacja.pl.

ZFŚS Joanna Krystyna Robak

Joanna Krystyna Robak

Ekonomista. Ekspert z zakresu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Od 1997r. do 2013r. pracownik urzędu gminy oraz główny księgowy jednostek budżetowych. W latach 2013 – 2015 pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wydziale Realizacji Dochodów. Równolegle z pracą w ww. jednostkach od 2010r. do 2017r. manager i dyrektor nowosądeckiej filii znanej ogólnopolskiej sieci szkół. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Od 2009r. uznany i ceniony przez uczestników szkoleń trener z zakresu prawa pracy, kadr i płac, a w szczególności ZFŚS. Posiada ponad 27-letnie doświadczenie w pracy z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, zwłaszcza w jednostkach budżetowych, w tym w szkołach. Certyfikowany trener i egzaminator wg Standardów Jakości VCC z zakresu kadr i płac. 

Autor wielu publikacji oraz książek z zakresu ZFŚS. Autor Akademii ZFŚS oraz ZFSSletteranajwiększego w Polsce, specjalistycznego newslettera  dedykowanego w całości sprawom ZFŚS dostępnego na www.zfssedukacja.pl. 

Praktyk.

W 2023 roku uhonorowana prestiżową nagrodą w XIX edycji konkursu Polish Businesswomen Awards w kategorii:

Lider w dziedzinie przekazywania wiedzy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.

 

blankblankblank

Niniejsza publikacja została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności oraz z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia praktycznego jej autora i jest aktualna w chwili jej publikacji. Podane w niej informacje, zaproponowane rozwiązania i wskazówki dotyczą sytuacji typowych. Wskazane propozycje mogą wymagać dodatkowych konsultacji, w celu dostosowania do wewnętrznej sytuacji w zakładzie pracy. Opublikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym autor oraz wydawca nie ponosi odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w niniejszej publikacji wskazówek, przykładów i informacji do indywidualnych, nietypowych przypadków. Informacje zawarte w niniejszej publikacji nie mają charakteru porady czy opinii prawnej. Wszelkie materiały zawarte w niniejszej publikacji mają charakter wyłącznie popularyzacyjno-informacyjny.

Kategorie: ZFŚS

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *