3 obowiązki pracodawcy generujące kary finansowe

Opublikowane przez Joanna w dniu

3 obowiązki pracodawcy generujące kary finansowe

Zbliża się koniec roku kalendarzowego, który wiąże się z kilkoma elementami, które pracowa musi wykonać.
We wpisie zostanie poruszony temat 3 obowiązków pracodawcy, które mogą generować kary finansowe. 

3 obowiązki pracodawcy generujące kary finansowe

3 elementy warte przypomnienia:

  1. obowiązkowy przegląd danych
  2. obowiązek usunięcia zbędnych danych do 31 grudnia br.
  3. korekta odpisu, z terminem również do 31 grudnia br.
Szkolenie ZFŚS
[autopromocja]

Coroczny przegląd danych oraz usuwanie zbędnych danych

Pracodawca prowadzący ZFŚS ma obowiązek corocznego przeglądania danych oraz usuwania danych, które już nie są potrzebne do celów wymienionych w ustawie o ZFŚS.

Przypominam o tym obowiązku co jakiś czas, ponieważ zdarza się, że niektórzy zostawiają go na koniec roku i mają problem z ich wykonaniem, zwłaszcza z usunięciem zbędnych danych.

Najgorzej, gdy odłożą dokonanie tych czynności na koniec roku i zapomną. Niedokonanie przeglądu danych lub brak usunięcia zbędnych danych naraża pracodawcę, lub osobę działająca w imieniu pracodawcy na karę grzywny wymierzoną przez Państwową Inspekcję Pracy. Mówi o tym art. 12a ustawy o ZFŚS.

Kto, będąc pracodawcą lub będąc odpowiedzialnym, w imieniu pracodawcy, za wykonywanie przepisów ustawy, nie wykonuje przepisów ustawy albo podejmuje działania niezgodne z przepisami ustawy, podlega karze grzywny.

Szkolenie ZFŚS
[autopromocja]

Karę grzywny płaci z własnej kieszeni osoba odpowiedzialna za niewykonanie przepisów ustawy o ZFŚS.

Mam nadzieję, że już wszyscy Państwo dokonali tych czynności w tym roku, ale gdyby nie, to teraz jest ostatnia chwila na przegląd danych i usunięcie tych danych, które były nadmiarowe na przykład karty ze szpitala czy wyniki badań, jeśli ktoś je przypadkiem gromadził (nie można takich danych pobierać) – na szkoleniach podaję Państwu sposoby, jak działać prawidłowo.

Niektórzy pracodawcy, jak na przykład jednostki budżetowe mają nieco trudniejszą sytuację, ponieważ obowiązek usunięcia danych dotyczy też danych zalegających zbyt długo w archiwum lub składnicy akt, z tego powodu zawsze zalecam Państwu zabierać się za czynności przeglądu i usuwania danych na początku roku lub najpóźniej w jego połowie, ponieważ procedura brakowania akt wymaga uzyskania zgody dyrektora właściwego Archiwum Państwowego, co przedłuża czynności usunięcia danych.

Ten temat już był przeze mnie poruszany we wpisie.

Obowiązkowa korekta odpisu na ZFŚS – termin do 31 grudnia

Na koniec roku kalendarzowego pracodawca musi dokonać ostatecznej korekty wysokości odpisu na ZFŚS zgodnie z faktyczną liczbą zatrudnionych pracowników. W ciągu roku odpisy były dokonywane na podstawie planowanej, szacunkowej liczby zatrudnienia, dlatego na końcu roku, gdy znana jest już rzeczywista liczba zatrudnionych, konieczne jest dokonanie ponownych obliczeń, z tą różnicą, że zamiast planowanej liczby pracowników, bierze się pod uwagę faktyczną liczbę zatrudnionych w ciągu roku.

W przypadku niedoboru lub nadmiaru środków pracodawca zobowiązany jest do korekty odpisu. W sytuacji, gdy na początku roku dokonano zbyt wysokiego odpisu, pracodawca na koniec roku wycofuje nadpłaconą kwotę. Natomiast, jeśli przekazano niewystarczającą ilość środków, pracodawca zobowiązany jest niezwłocznie uzupełnić braki poprzez przekazanie brakujących środków na wyodrębnione konto funduszu.
Więcej na ten temat piszę również tutaj.

PREMIERA mojej najnowszej książki (e-booka):

„Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Zasady przyznawania wybranych świadczeń i opodatkowanie”

Jest to wydanie 5, rozszerzone i zaktualizowane.

Pierwszy raz wydałam tę książkę w 2020 roku, następie zaktualizowałam ją w 2022 roku, a obecna książka po aktualizacji z grudnia 2024 roku jest bardziej rozbudowana, mimo że usunęłam nieaktualne już rzeczy, ale za to dodałam wiele nowych zapisów i odpowiedziałam na nowe pytania.

Z okazji PREMIERY przewidziałam PROMOCJĘ na tę książkę i można ją nabyć w cenie 48% niższej niż cena regularna.

Promocja jest ograniczona czasowo, tj. do 20 grudnia br.

Szczegóły oraz spis treści znajdują się na stronie.

Z pozdrowieniami,

Joanna Krystyna Robak

___________________________

Ważne:

Niniejszy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Zabrania się jego kopiowania i cytowania bez podania źródła i autora.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.

Szkolenie ZFŚS
[autopromocja]

ZFŚS Joanna Krystyna Robak

Joanna Krystyna Robak

Ekonomista. Ekspert z zakresu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Od 1997r. do 2013r. pracownik urzędu gminy oraz główny księgowy jednostek budżetowych. W latach 2013 – 2015 pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wydziale Realizacji Dochodów. Równolegle z pracą w ww. jednostkach od 2010r. do 2017r. manager i dyrektor nowosądeckiej filii znanej ogólnopolskiej sieci szkół. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Od 2009r. uznany i ceniony przez uczestników szkoleń trener z zakresu prawa pracy, kadr i płac, a w szczególności ZFŚS. Posiada ponad 27-letnie doświadczenie w pracy z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, zwłaszcza w jednostkach budżetowych, w tym w szkołach. Certyfikowany trener i egzaminator wg Standardów Jakości VCC z zakresu kadr i płac. 

Autor wielu publikacji oraz książek z zakresu ZFŚS. Autor Akademii ZFŚS oraz ZFSSletteranajwiększego w Polsce, specjalistycznego newslettera  dedykowanego w całości sprawom ZFŚS dostępnego na www.zfssedukacja.pl. 

Praktyk.

W 2023 roku uhonorowana prestiżową nagrodą w XIX edycji konkursu Polish Businesswomen Awards w kategorii:

Lider w dziedzinie przekazywania wiedzy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.

 

blankblankblank

Niniejsza publikacja została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności oraz z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia praktycznego jej autora i jest aktualna w chwili jej publikacji. Podane w niej informacje, zaproponowane rozwiązania i wskazówki dotyczą sytuacji typowych. Wskazane propozycje mogą wymagać dodatkowych konsultacji, w celu dostosowania do wewnętrznej sytuacji w zakładzie pracy. Opublikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym autor oraz wydawca nie ponosi odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w niniejszej publikacji wskazówek, przykładów i informacji do indywidualnych, nietypowych przypadków. Informacje zawarte w niniejszej publikacji nie mają charakteru porady czy opinii prawnej. Wszelkie materiały zawarte w niniejszej publikacji mają charakter wyłącznie popularyzacyjno-informacyjny.

Kategorie: ZFŚS

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *